Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik Nakaz zapłaty – jak sobie z nim poradzić?

Nakaz zapłaty – jak sobie z nim poradzić?

Data publikacji 27 kwietnia 2021


Dług wiąże się ze stresem, nerwami i dużymi problemami. Oczywiście najlepiej jest po prostu unikać takich sytuacji finansowych. Jednak czasem nie można uniknąć zadłużenia i wcale nie jest to nasza wina. Dlatego też każdy powinien mieć choć podstawową wiedzą w zakresie prawa i obowiązujących przepisów. Dzięki temu unikniemy nerwów i nieprzemyślanych decyzji. Jeśli więc dostaniesz z sądu pismo z nakazem zapłaty, koniecznie sprawdź, jakie kroki podjąć! Z pewnością przydatna będzie pomoc prawnika, ale tego wszystkiego dowiesz się w dalszej części artykułu.

Co zrobić, gdy dostaniemy nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym?

Przede wszystkim należy podjąć odpowiednie kroki, czyli nie zostawiać sprawy samej sobie. To najgorsze, co możemy zrobić. Nie można chować głowy w piasek i nie reagować. Może się to skończyć zadłużeniem, które będzie tylko większe, i większe. Do naszych drzwi w krótkim czasi zapuka firma windykacyjna, dlatego trzeba działać. Od nakazu zapłaty możemy się odwoływać i to właśnie trzeba zrobić. Jeśli więc trafi do Ciebie pismo z sądu, od razu udaj się do specjalisty. Prawnik powie Ci, co dalej robić.

Co musisz wiedzieć o sądowym nakazie zapłaty?

Sądowy nakaz zapłaty to pismo, które możesz dostać od sądu. Ma on określony wzór, który jest zawsze podobny. Zwykle uzyskuje się go w postępowaniu, którego początkiem był pozew o zapłatę długu. Na sądowy nakaz zapłaty zawsze powinniśmy odpowiedzieć poprzez odwołanie lub sprzeciw. Mamy na to dwa tygodnie od uzyskania pisma. Tak, na nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym należy odpowiedzieć. Dlaczego powinniśmy to robić? Tylko w ten mamy szansę na oddłużenie. Obojętne, czy był to kredyt. czy chwilówka, czy jeszcze inny powód długu. Zawsze możemy zawalczyć o całkowite lub częściowe oddłużenie. Jeśli to się nie uda, to wciąż zyskujemy więcej czasu na zebranie odpowiedniej sumy na spłatę.

Jak przygotować odwołanie od nakazu zapłaty?

Najlepszym pomysłem jest skorzystanie z pomocy prawnika. Antywindykacja to specjaliści w tym zakresie. Może udać się np. do Eurolege. To osoby, które mają odpowiednią wiedzę w tej dziedzinie prawa. Dobrze przygotowane pismo odwoławcze daje Ci największą szansę na oddłużenie. Pamiętaj też, żeby zawsze korzystać z przysługującego Ci prawa, czyli właśnie skargi. Dzięki temu proces znowu ruszy i być może uda się całkowicie oddłużyć. Nakaz zapłaty to nie koniec. Wystarczy tylko wiedzieć, jakie formy prawne są dostępne i z czego możesz korzystać.

Tak więc jeśli już wiesz, jak poradzić sobie z nakazem zapłaty, możesz walczyć o swoje prawa. Zawsze warto spróbować. Szczególnie z pomocą specjalistów, którzy ocenią Twoje szanse na wygraną i przygotują wszystko od strony prawniczej. Dług nie oznacza końca – wciąż można sobie z tym poradzić. Pamiętaj tylko o zdroworozsądkowym podejściu i działaniu od razu! Inaczej może okazać się, że na odwołanie jest już za późno.

Redakcja atomtrefl.pl

Pasjonat najnowszych technologii i innowacji w świecie IT. Moje artykuły to połączenie głębokiej wiedzy specjalistycznej i praktycznych porad, które pomagają zrozumieć skomplikowany świat cyfrowego bezpieczeństwa i biznesowych innowacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?