Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik Jeździsz na hulajnodze elektrycznej? O tym musisz wiedzieć!

Jeździsz na hulajnodze elektrycznej? O tym musisz wiedzieć!

Data publikacji 21 października 2020


W dużych miastach czy na ich obrzeżach – hulajnogi elektryczne stanowią coraz częstszy widok. I nie ma się temu co dziwić. Nie tylko pozwalają dbać o środowisko naturalne, ale również umożliwiają szybkie przemieszczanie się, bez konieczności stania w korkach. A jeśli dodamy do tego fakt, że korzystanie z nich jest dziecinnie proste, możemy cieszyć się wygodnym środkiem komunikacji – do pracy, szkoły i na zakupy.

Niebezpieczeństwo czyha wszędzie!

Choć opanowanie gazu, hamulca i utrzymanie równowagi nie jest dla dorosłych użytkowników hulajnogi jakimś wielkim wyczynem, statystyki mówią jasno. Z roku na rok wzrasta liczba wypadków z udziałem posiadaczy tych pojazdów. Powodem nierzadko jest brawura i duża pewność siebie, która – jak widać – może przynieść rychłą zgubę…  Jak się zatem uchronić przed kolizją? O czym pamiętać?

Co mówią przepisy?

Choć hulajnoga elektryczna nie jest niczym nowym w dzisiejszym świecie, to jednak nie pojawia się w przepisach kodeksu drogowego. Jak zatem można się do tego odnieść? Czy osoba poruszająca się na niej zaliczana jest do kręgu pieszych? No cóż, mimo że nie jest ona pojazdem, to jednak trudno nazwać osobę jako pieszą, jeśli jedzie na hulajnodze z prędkością 30 km/h. Pozostaje również kwestia tego, gdzie jeździć? Najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie poruszanie się po chodniku, ścieżkach rowerowych czy drogach osiedlowych. Absolutnie nie można jeździć nią po ulicy, albowiem nie jest zarejestrowanym pojazdem, ani rowerem.

Kask – bez niego nie wychodź!

Zderzenie z asfaltem, innym pojazdem czy człowiekiem będzie mniej dotkliwe w skutkach, jeśli na głowie użytkownika hulajnogi będzie znajdował się kask. I choć nie uchroni on go przed wypadkiem to jednak zminimalizuje jego konsekwencje.

Sprawdź koła i hamulce

Hulajnoga elektryczna, jak każdy inny pojazd, dla prawidłowego działania wymaga regularnego sprawdzania stanu technicznego. Na pierwszy ogień idą koła. Warunkiem koniecznym jest utrzymanie w nich odpowiedniego ciśnienia, które w dużej mierze zapewni optymalny komfort jazdy. Hulajnoga elektryczna posiada taki sam wentyl, jaki mają samochody, więc napompowanie powietrza na stacji benzynowej nie będzie stanowiło najmniejszego problemu.

Druga, równie ważna sprawa to hamulce. Każdy model wyposażony jest w inny rodzaj, który jak nie trudno się domyśleć – w poszczególnych modelach działa inaczej. O ile w niektórych egzemplarzach hulajnóg obecne są linki, w innych z kolei mamy do czynienia z hamulcami elektromagnetycznymi. Każdy z nich posiada inną drogę hamowania, w związku z czym, tak ważne jest ich sprawdzenie przed wyruszeniem w dalszą drogę.

Redakcja atomtrefl.pl

Pasjonat najnowszych technologii i innowacji w świecie IT. Moje artykuły to połączenie głębokiej wiedzy specjalistycznej i praktycznych porad, które pomagają zrozumieć skomplikowany świat cyfrowego bezpieczeństwa i biznesowych innowacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?