Jakie są typowe objawy AZS?
Data publikacji 21 listopada 2022
Atopowe zapalenie skóry, nazywane czasami egzemą lub wypryskiem kontaktowym, to choroba dermatologiczna o nawrotowym i przewlekłym charakterze, która przebiega z okresami zaostrzeń i remisji. Może pojawić się w każdym wieku, jednak najczęściej występuje u noworodków. Bywa mylona z alergiami i innymi dermatozami, dlatego warto znać jej objawy, a są one różne w zależności od wieku chorego. Jakie są typowe? Podpowiadamy.
Jakie są przyczyny atopowego zapalenia skóry?
Atopowe zapalenie skóry to choroba dermatologiczna, której przyczyny nie zostały do końca poznane. Wiadomo jednak, że ma ona podłoże genetyczne. Dlatego, jeżeli występowała u rodziców, istnieje spore prawdopodobieństwo, że ich dzieci również odziedziczą skłonność do tej dermatozy.
Żeby jednak wystąpiły objawy AZS, bardzo często konieczne jest nałożenie się na siebie czynników genetycznych ze środowiskowymi, immunologicznymi, a także dodatkowo defektem bariery naskórkowej. Szacuje się, że dolegliwość ta dotyka nawet 30% ogólnej populacji.
Objawy atopowego zapalenia skóry u niemowląt
Zmiany spowodowane atopowym zapaleniem skóry najczęściej pojawiają się około 3 miesiąca życia i mają charakter ostrego stanu zapalnego. Obserwuje się wówczas zaczerwienienie, świąd i pieczenie naskórka, a dodatkowo nadżerki i sączące się grudki.
Zmiany u niemowląt i dzieci do drugiego roku życia, zazwyczaj obserwowane są na twarzy, zwłaszcza na policzkach, czole i uszach. Występują również na owłosionej skórze głowy, a także na kończynach — na wierzchu dłoni i stóp. W najcięższych przypadkach zlokalizowane są nawet na 90% ciała.
Objawy atopowego zapalenia skóry u dzieci
Objawy atopowego zapalenia skóry u dzieci między 2 a 12 rokiem życia to przede wszystkim grudki i zaczerwienienia, ale także pogrubienie naskórka. Często lokalizują się one symetrycznie w dołach podkolanowych i łokciowych, a także w okolicach nadgarstków i grzbietów rąk i stóp.
Pierwszym objawem AZS może być też swędząca skóra twarzy i szyi. Czasami widoczne są na niej ślady drapania, ponieważ dziecko odczuwa silny świąd. Z kolei pot, który gromadzi się w dołach podkolanowych czy łokciowych, sprzyja rozwojowi bakterii. Z tego powodu choć rzadziej niż w okresie niemowlęcym, to jednak obserwuje się nadkażenia bakteryjne i sączące zmiany.
Objawy atopowego zapalenia skóry u dorosłych
U osób dorosłych zmiany spowodowane przez AZS są zazwyczaj symetryczne i obejmują czoło, powieki, okolice ust, szyje i górną część klatki piersiowej. Pojawiają się również na kończynach, a przede wszystkim grzbietach powierzchni rąk i stóp, a także w dołach łokciowych i podkolanowych.
Skóra chorych nierzadko jest pogrubiała i ciemna. Ich paznokcie mogą być błyszczące, przez co wyglądają, jakby były pomalowane lakierem bezbarwnym. Poza zmianami skórnymi w AZS mogą występować również powiększone węzły chłonne.
Leczenie atopowego zapalenia skóry
Leczeniem atopowego zapalenia skóry zajmuje się dermatolog. Specjalista na podstawie wywiadu z pacjentem, a także badań laboratoryjnych określa, czy w danym przypadku ma do czynienia właśnie z tą dermatozą, a także jakie jest jej nasilenie. Na tej podstawie dobiera odpowiednią kurację.
Może ona obejmować leczenie miejscowe, w którym wykorzystuje się różnego rodzaju maści i żele o działaniu przeciwświądowym, antybakteryjnym i immunosupresyjnym. Czasami jednak konieczne jest zastosowanie również leków antyhistaminowych, a także antybiotyków, zwłaszcza jeżeli doszło do nadkażenia bakteryjnego. Bardzo istotna jest również właściwa pielęgnacja skóry z AZS. Tacy pacjenci powinni sięgać po preparaty hipoalergiczne, pozbawione substancji drażniących.