Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik Jak uniknąć odwodnienia podczas treningu w najcieplejsze dni?

Jak uniknąć odwodnienia podczas treningu w najcieplejsze dni?

Data publikacji 27 lipca 2020


To, ile wody dziennie powinniśmy pić zależy od wielu czynników. Do kluczowych należą wiek, schorzenia, budowa ciała, wykonywane czynności oraz temperatura otoczenia. Wartość dwóch litrów dziennie nie jest więc dobrą odpowiedzią i znacznie lepiej skupić się na obserwacji swojego ciała i tego, jak blisko niebezpiecznej granicy jesteśmy. 

Dlaczego woda jest taka ważna?

Woda nie tylko gasi nasze pragnienie. Jej niedobór może mieć groźne następstwa, głównie z uwagi na to, że nawadnia ona stawy, eliminuje toksyny oraz utrzymuje skórę w dobrej kondycji. Specjaliści polecają zwykle wypijanie około dwóch litrów wody dziennie, ale zaznaczają wzięcie poprawki, o której często się zapomina. Poprawka ta uwzględnia wysiłek fizyczny, upały, wymioty i biegunki i oznacza, że w niektórych sytuacjach organizm potrzebuje więcej płynów. 

Jak obserwować swój organizm?

Pierwszą, najbardziej oczywistą oznaką jest uczucie pragnienia, któremu towarzyszy niewystarczająca ilość śliny, a nawet jej brak oraz suche i spierzchnięte usta. W takiej sytuacji należy jak najszybciej wypić szklankę wody, najlepiej niegazowanej i mineralnej. Podczas wysiłku fizycznego organizm spala kalorie i wytwarza duże ilości ciepła, które usuwa przez pocenie się. Dlatego trening może prowadzić do odwodnienia organizmu, szczególnie jeśli jest wykonywany w najcieplejsze dni.  

Jak nawadniać organizm?

Wzmożone pocenie się nie następuje tylko w trakcie ćwiczeń, ale również po ich zakończeniu. Dodatkowo jeśli jest gorąco i wilgotno, organizm wydziela jeszcze więcej potu, w którego skład wchodzi między innymi woda, sód i mocznik. Aby podczas treningu nie doszło do odwodnienia, należy dbać o dostarczanie odpowiedniej ilości wody, nie tylko podczas ćwiczeń. Warto wziąć pod uwagę również fakt, że nie każdy płyn jest tak samo skuteczny w poprawie nawodnienia organizmu. Napoje gazowane i soki są gorzej wchłaniane niż płyny izotoniczne i woda. Nieodpowiedni będzie również wybór napoju z kofeiną, który dodatkowo zwiększa ilość wydalanego moczu, czyli zwiększa ilość utraconych płynów.

Co najlepiej pić podczas treningu i po jego zakończeniu?

Zanim wybierzesz się na siłownię, albo wyjdziesz pobiegać, uzupełnij swój organizm o tak zwaną rezerwę, wypijając 2 szklanki wody. Podczas jego trwania oraz po wykonaniu ćwiczeń również spożyj płyny. Szacuje się, że w ciągu dwóch godzin po zakończeniu treningu, należy wypić około 1,5l wody na kilogram masy ciała, który został utracony wraz z potem. Wystarczy, że zważysz się przed i po ćwiczeniach i będziesz wiedziała, ile wody wydzielasz przy wzmożonej aktywności. Jeśli chodzi o rodzaj płynów, to sportowcy zwykle stosują izotoniki bogate w składniki energetyczne i mineralne, które wydzielamy wraz z potem. 

Zadbanie o odpowiednie nawadnianie podczas treningu jest bardzo ważne. Jeśli poczujesz się gorzej, przerwij natychmiast ćwiczenia, ponieważ z uwagi na upały organizm może sobie nie radzić tak dobrze jak zwykle. Nie czekaj dłużej, weź buty treningowe damskie i walcz o lepszą sprawność i kondycję!

Redakcja atomtrefl.pl

Pasjonat najnowszych technologii i innowacji w świecie IT. Moje artykuły to połączenie głębokiej wiedzy specjalistycznej i praktycznych porad, które pomagają zrozumieć skomplikowany świat cyfrowego bezpieczeństwa i biznesowych innowacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?