Jak rozliczyć PIT-36L za 2022 rok?
Data publikacji 10 sierpnia 2022
Jeszcze kilkanaście lat temu rozliczanie podatku dochodowego powodowało konieczność korzystania z usług księgowych. Nie każdy potrafił rozliczyć się samodzielnie. Temat utrudniały formularze drukowane, na których bardzo łatwo było popełnić błąd, co wymagało przepisania danych na nowym formularzu. Trzeba też było wysyłać deklaracje za pomocą korespondencji poleconej lub dostarczać ją osobiście do Urzędu Skarbowego. Obecnie podatnicy mają wiele ułatwień, jeśli chodzi o sposoby rozliczania się z fiskusem. Coraz więcej podatników zaczyna korzystać z formularzy online. O ile sama technika wypełniania deklaracji nie wydaje się już być skomplikowana, to sporo problemów może wywoływać Polski Ład. Zmiany w podatkach nie są proste nawet dla księgowych, czego dowodem są sytuacje opisywane w nowych mediach. Dowiedz się, jak wypełnić formularz PIT 36L.
1. Pit 36L formularz — dla kogo?
2. Czy trzeba robić druk PIT 36L?
3. PIT-36L online — dlaczego warto?
W Polsce obowiązuje powiedzenie „nieznajomość prawa szkodzi”. Oznacza to, że przeciętny podatnik musi wiedzieć, jak prawidłowo wypełnić deklarację podatkową, a także wszelkie inne dokumentacje mające moc prawną. Niestety, błąd w podatkach może każdego słono kosztować. Czasami urzędnik wezwie podatnika do złożenia korekty, ale jeśli w trakcie prowadzona jest kontrola skarbowa, to niestety korekta nie będzie wchodzić w grę. Można ją będzie zrobić dopiero po kontroli skarbowej. Dlatego przed przystąpieniem do rozliczania jakichkolwiek podatków warto temat skonsultować z księgową lub z doradcą podatkowym, lub można samodzielnie sprawdzić informacje dotyczące zasad rozliczania PIT-36L.
Pit 36L formularz — dla kogo?
Jeśli chodzi o PIT-36L, to formularz dotyczy podatku liniowego. Chodzi oczywiście o przychody osiągane z pozarolniczej działalności gospodarczej. Deklarację za rok 2022 trzeba złożyć do dnia 2 maja 2023 roku. Podatek można bezproblemowo rozliczyć za pomocą specjalistycznego oprogramowania online, które pozwala na również na przechowywanie deklaracji. Takie archiwum może się zawsze przydać, zwłaszcza w sytuacji kryzysowej typu awaria hydrauliczna i zalanie dokumentacji. Poza tym deklaracje zawsze mogą być pod ręką — nie trzeba ich szukać w segregatorach czy prosić księgowej o wysyłanie mailem deklaracji do wglądu.
Czy trzeba robić druk PIT 36L?
W przypadku PIT-36L, a także w przypadku jakichkolwiek innych deklaracji podatkowych, zawsze warto mieć wydruk nie tylko samej deklaracji, ale i UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru). UPO to dowód na to, że deklaracja została wysłana przez internet. Taki wydruk musi być załączony do dokumentacji księgowej.
W Polsce nadal pełna dokumentacja księgowa musi być przechowywana w wersji papierowej i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało się to zmienić. Dokumentację księgową trzeba przechowywać przez 5 lat, co w konsekwencji wymusza tworzenie firmowego archiwum.
PIT-36L online — dlaczego warto?
Rozliczanie deklaracji podatkowych online jest bardzo wygodne. Przede wszystkim nie trzeba przepisywać formularza na wypadek pomyłki pisarskiej. System wyłapie podstawowe błędy typu brak jakiejś ważnej informacji. Wysyłanie deklaracji online nie wymaga marnowania czasu na stanie w kolejce w placówce pocztowej.
Oprogramowanie zezwala na to, by w każdej chwili można było sprawdzić, jakie dane zostały wprowadzone do deklaracji. Oszczędza to czas na szukanie deklaracji w firmowym archiwum czy przeszukiwania segregatorów.
System pozwala na wydruk dokumentacji w razie potrzeby, dzięki czemu nie trzeba od razu drukować iluś kopii, które być może w ogóle nie będą potrzebne w przyszłości.