Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik Chemia techniczna – zalety i przykłady wykorzystania

Chemia techniczna – zalety i przykłady wykorzystania

Data publikacji 13 grudnia 2021


Kiedy maszyna psuje się z powodu braku odpowiedniej konserwacji sprzętu, nie może już wytwarzać danych produktów, co prowadzi bezpośrednio do spadku sprzedaży i strat finansowych poniesionych przez firmę. Zapewniając regularne czyszczenie i konserwację maszyn, można znacznie zminimalizować wpływ awarii maszyn i sprzętu oraz zapewnić ciągłość procesów wytwórczych. Nieodzowny jest w tym wypadku dobór odpowiednich środków chemicznych, których wytwarzaniem zajmuje się dział nauki zwany chemią techniczną.

uszczelniacz elastyczny do kamienia

Definicja chemii technicznej

Chemia techniczna (przemysłowa) zajmuje się wykorzystywaniem procesów chemicznych i fizycznych do przekształcania surowców w produkty korzystne dla ludzkości. Obejmuje to produkcję podstawowych chemikaliów do zastosowania w szeroko pojętym przemyśle, z włączeniem syntetycznych zamienników produktów naturalnych.

Ta definicja określa niejako cel, którym jest wykorzystanie środków chemicznych do utrzymania procesów fabrycznych, konserwacji maszyn i urządzeń oraz obniżenia kosztów eksploatacji tychże. Poza tym wiele produktów wykorzystywanych jest w życiu codziennym, choćby w czasie remontów.

elastyczny klej do listew przypodłogowych

Zastosowanie chemii technicznej

Korozja, zwiększone tarcie czy wysokie temperatury to prawdziwe zmory wszystkich pracowników przemysłowych i obsługiwanych przez nich maszyn. Szczęśliwie profesjonalna chemia umożliwia walkę z tymi zgubnymi warunkami pracy, dzięki specjalistycznym produktom chemii technicznej. Właściwy dobór środków chłodzących, uszczelniających i smarujących pomaga utrzymać właściwy poziom eksploatacji maszyn.

klej elastyczny do klejenia i uszczelniania schodów

Na rynku znajduje się szeroki wybór preparatów chemicznych, a do najczęściej używanych w przemyśle należą rozmaite spraye i aerozole techniczne. Każdy dobry mechanik ceni sobie profesjonalne preparaty pielęgnacyjne, czyszczące czy zabezpieczające, które tworzą powłokę ochronną i mogą nie tylko znacznie zmniejszyć zgubną awaryjność, ale również realnie wydłużyć żywotność używanych urządzeń. Spraye to środki poślizgowe, izolacyjne i ochronne, przeznaczone do tworzyw sztucznych, drewna, gumy oraz metalu. Dodatkowo wiele z nich chroni przed wilgocią i utlenianiem oraz stanowi dobrą izolację elektryczną.

aerozol techniczny do uszczelniania

Ważne miejsce na półce mechanika powinny zająć elastyczne uszczelniacze, wysokotemperaturowe i poliuretanowe. Pozwalają one na przeprowadzenie skutecznej izolacji miejsc narażonych na zawilgocenie. Silikony takie są łatwe w użyciu, a pomocne w tym są specjalne pistolety. Silikon monterski charakteryzuje się wysoką odpornością, jest wodoodporny i elastyczny. Dzięki niemu możemy też kleić różne elementy.

A propos klejenia – to właśnie kleje elastyczne, kolejny sztandarowy produkt chemii technicznej, wdarły się przebojem do domowych kuchni i łazienek. Klej taki jest niezastąpiony przy kładzeniu płytek ceramicznych oraz gresowych. Z kolei na klej wysokotemperaturowy warto postawić w przypadku klejenia elementów metalowych. Świetnie się sprawdza przykładowo przy naprawie silników. Wszystkie kleje elastyczne charakteryzują się dużą rozciągliwością i przyczepnością.

Redakcja atomtrefl.pl

Pasjonat najnowszych technologii i innowacji w świecie IT. Moje artykuły to połączenie głębokiej wiedzy specjalistycznej i praktycznych porad, które pomagają zrozumieć skomplikowany świat cyfrowego bezpieczeństwa i biznesowych innowacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?