Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik Przyczyny i skutki awarii instalacji hydraulicznej

Przyczyny i skutki awarii instalacji hydraulicznej

Data publikacji 24 marca 2021


Korozja, przecieki, zatykanie się instalacji hydraulicznej, a w efekcie brak możliwości udrożnienia rur bez ich demontażu – to  tylko niektóre skutki nieprawidłowego montażu instalacji hydraulicznej. Naraża to właściciela budynku na dodatkowe koszty i wymaga zatrudnienia fachowca. Jakie są najczęstsze awarie sieci wodnej w domu i jak sobie z nimi poradzić?

Nieprawidłowe doprowadzenie instalacji do budynku

Podstawowym czynnikiem w budowie domu jest uzbrojenie działki w niezbędne media – między innymi w przyłącze wodno-kanalizacyjne. Już na tym etapie mogą pojawić się problemy. Budowa przyłącza wodnego oraz instalacji hydraulicznej musi być bowiem wykonana zgodnie z projektem. Warto zatrudnić do tego przedsięwzięcia firmę specjalizującą się w uzbrojeniu działek.

Specjaliści dokonują niezbędnych pomiarów i obliczają, na jakiej głębokości powinna być poprowadzona instalacja. Jeżeli założenie i wykonanie przyłącza wodnego będzie błędne, w trakcie silnych i długotrwałych mrozów woda w instalacji hydraulicznej może zamarznąć. Jeżeli nie ma możliwości, żeby umieścić rury na odpowiedniej głębokości, wówczas należy wykonać odpowiednią izolację instalacji hydraulicznej.

Instalacja hydrauliczna osłabiająca konstrukcję budynku

Właściwie wykonana instalacja hydrauliczna nie powinna obciążać konstrukcji budynku. Niestosowanie się do założeń projektowych, nieodpowiedni wybór rur i poprowadzenie instalacji bez uwzględnienia zapotrzebowania na wodę i sposobu odprowadzenia ścieków może powodować spadki ciśnienia i problemy ze swobodnym przepływem wody. 

Brak dostępu do instalacji hydraulicznej

Instalacja hydrauliczna po pewnym czasie eksploatacji może ulec deformacji. Należy dokonywać jej regularnych przeglądów oraz konserwacji. Poważnym błędem jest brak drzwiczek rewizyjnych i utrudniony dostęp do rur. Wówczas nie można bezpośrednio udrożnić rur lub wymienić niedziałających elementów instalacji. Nawet w sytuacji, gdzie instalacja hydrauliczna poprowadzona jest prawidłowo, warto na wszelki wypadek pozostawić sobie możliwość łatwego dostępu i szybkiej naprawy.

Projekty, przyłącze, montaż i serwis instalacji hydraulicznej powinny być zrealizowane przez sprawdzonego i polecanego fachowca. Nawet drobne awarie wymagają właściwej wiedzy, umiejętności i doświadczenia hydraulika. Dzięki temu zapobiega się poważnym uszkodzeniom całej sieci wodno-kanalizacyjnej. 

Redakcja atomtrefl.pl

Pasjonat najnowszych technologii i innowacji w świecie IT. Moje artykuły to połączenie głębokiej wiedzy specjalistycznej i praktycznych porad, które pomagają zrozumieć skomplikowany świat cyfrowego bezpieczeństwa i biznesowych innowacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?