3
  • ORLEN Liga
    O miejsca 9-10.
    08.04.2017 , 17:00

    Polski Cukier Muszynianka Muszyna 1 3 Atom Trefl Sopot

 


Więcej o siatkówce »
1 2 3 4 5

Aktualności RSS

croppedimage800566 1cb2a25c2771365459ce1fc82bcd7bb6JBS20170313200s2
Mecz Atomówek – pokaz lokalnego patriotyzmu (15.03.2017) Autor: Michał Rudnicki

9 137 – tyle od poniedziałku wynosi rekord frekwencji w ORLEN Lidze. Wsparcie takich rzeszy fanów na trybunach ERGO ARENY pomogło zespołowi Atomu Trefla w zwycięstwie nad Polskim Cukrem Muszynianką, a obecność ponad sześciu tysięcy młodych Kaszubów posłużyła promocji tego pięknego regionu. 

Przed rokiem finałowe starcie Atomu Trefla Sopot z Chemikiem Police obserwowało 8 558 widzów, w tym ponad 4 000 uczniów kaszubskich szkół. Teraz do ERGO ARENY przyjechało aż 6 088 młodych Kaszubów ze 137 placówek edukacyjnych, którzy pomogli w osiągnięciu rekordowej liczby 9 137 widzów na meczu żeńskiej siatkówki. To najlepszy wynik w historii ORLEN Ligi oraz najlepszy rezultat w tym sezonie Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej, bez podziału na płeć. Przed rokiem do pełni szczęścia organizatorom zabrakło jednego – korzystnego wyniku sportowego. Teraz Atomówki pokonały Polski Cukier Muszyniankę 3:2, a kibice byli świadkami prawie dwuipółgodzinnego sportowego spektaklu.

- Myślę, że tym dziewięciu tysiącom osób podobało się widowisko, które stworzyliśmy. Gramy przecież dla nich, dla ludzi, którzy przychodzą do hal! Gdybyśmy wygrali 3:0, to ja byłbym przeszczęśliwy, ale ludzie, którzy śledzili ten mecz, niekoniecznie. Nieważne, czy siedzą tu dzieci czy dorośli, pełna ERGO ARENA zawsze robi ogromne wrażenie. Nawet kiedy wychodzisz tu na trening, to aż chce się walczyć, a kiedy trybuny się zapełniają, to jest to coś wspaniałego – podkreślał Piotr Olenderek, który w tym meczu debiutował w roli pierwszego trenera Atomu Trefla.

Wtórowały mu jego podopieczne. Najmłodszy zespół w ORLEN Lidze musiał szybko poradzić sobie z nową dla siebie sytuacją i grą w wypełnionej niemal po brzegi ERGO ARENIE.  

- Mecz przy takiej publiczności to coś niesamowitego! Trzeba było się z tym oswoić, bo do tej pory większość meczów rozgrywałyśmy w mniejszej Hali 100-lecia. Ja jednak lubię, kiedy na meczu jest tyle ludzi. Doping niósł nas w każdej akcji, dzięki temu wsparciu emocje w nas były jeszcze większe i dawałyśmy z siebie wszystko, bo chciałyśmy się jak najlepiej zaprezentować przed tą rekordową widownią – podkreśla Natalia Gajewska, rozgrywająca Atomu Trefla. 

- U nas w Muszynie atmosfera jest nieco inna, bo hala jest troszeczkę mniejsza – stwierdziła z kolei ze śmiechem Aleksandra Wójcik, przyjmująca Polskiego Cukru Muszynianki, który na co dzień rozgrywa swoje mecze w obiekcie mogącym pomieścić tysiąc widzów – Na pewno publiczność zrobiła swoje. Nie możemy tym jednak usprawiedliwiać tego, że uciekły nam dwa pierwsze sety.

Napędzane entuzjastycznym dopingiem z trybun Atomówki objęły prowadzenie 2:0, jednak w dwóch kolejnych odsłonach bardziej doświadczony zespół z Muszyny wygrał zacięte końcówki. Wsparcie kibiców okazało się jednak kluczowe w decydującej, piątej partii, w której sopocianki okazały się lepsze od rywalek i zgarnęły dwa bardzo ważne punkty do ligowej tabeli.

- Ten doping dawał nam dodatkowego kopa, pchał do przodu – podkreślała Karolina Goliat, która po raz pierwszy w tym sezonie otrzymała nagrodę MVP meczu – Z drugiej strony, obecność tak wielu osób na trybunach może czasem rozpraszać, nam jednak udało się utrzymać koncentrację do końca i wygrać to spotkanie – dodała atakująca, która prócz tradycyjnej statuetki otrzymała również kaszubskie pamiątki, wręczone przez dzieci w regionalnych strojach.

Kaszubskich akcentów nie brakowało również w innych momentach spotkania. Najpierw reprezentująca ten region wokalistka Weronika Korthals po kaszubsku zaśpiewała piosenkę z serialu „Rodzina Treflików”, później widzowie musieli się zmierzyć z pytaniami na temat Kaszub, a podczas przedmeczowej prezentacji Atomówki były przedstawiane w dwóch językach. W przerwach na parkiecie pojawiali się laureaci konkursu „Aktywne Kaszuby”, a na trybunach równie mocno co klubowe, zielono-niebieskie barwy, widoczne były te żółto-czarne, charakterystyczne dla Kaszub.

- To był wyjątkowy dzień dla nas wszystkich i mecz, którego na pewno długo nie zapomnimy. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w jego organizację oraz każdemu kibicowi, który pojawił się tego dnia w ERGO ARENIE. Kaszuby to piękny region, który wart jest poznania. Cieszymy się, że dzięki temu, co działo się w czasie spotkania Atomu Trefla z Polskim Cukrem Muszynianką, mogliśmy naszym kibicom choć trochę przybliżyć jego tradycję, kulturę i język. Wspaniałe jest również to, że spośród 20 tysięcy dzieci, które uczą się na co dzień kaszubskiej mowy, aż sześć tysięcy przyjechało na mecz! To pokazuje, jak zintegrowaną społecznością są Kaszubi i cieszymy się, że podczas tego bardzo ważnego meczu mogliśmy dać pokaz lokalnego patriotyzmu. Jesteśmy przekonani, że dzięki współpracy Stowarzyszenia Trefl Pomorze i Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego jeszcze nie raz uda nam się zorganizować podobne widowiska, które stają się świętem zarówno siatkówki, jak i całego regionu – mówi Janusz Benesz, prezes zarządu Stowarzyszenia Trefl Pomorze.

Najnowsze galerie