3
  • ORLEN Liga
    O miejsca 9-10.
    08.04.2017 , 17:00

    Polski Cukier Muszynianka Muszyna 1 3 Atom Trefl Sopot

 


Więcej o siatkówce »
1 2 3 4 5

Aktualności RSS

09.02 www ats2
Atomówki będą promować transplantologię (09.02.2017) Autor: MR / JG

15 lutego siatkarki Atomu Trefla podejmą Tauron MKS Dąbrowa Górnicza. Podczas tego spotkania w Hali 100-lecia przeprowadzona zostanie akcja promująca ratowanie ludzkiego życia poprzez chęć oddawania organów.

Jak wskazują statystyki Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji "Poltransplant", w Polsce na przeszczep oczekuje obecnie 1651 osób – z czego aż 1007 potrzebuje nerki. W styczniu 2017 roku zabiegów tego jednego narządu wykonano z kolei 103 – 97 nerek pochodziło od dawców zmarłych, a sześć od żywych.

Podczas najbliższego meczu siatkarki Atomu Trefla będą edukować w tym zakresie sopockich kibiców. Uczynią to we współpracy z Dawca.pl – kampanią podlegającą pod Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych, którą zainicjowała grupa studentów trójmiejskich uczelni, w szczególności Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Dostrzegli oni, że niechęć pacjentów w kwestii przeszczepiania narządów wynika przede wszystkim z posiadania niedostatecznej wiedzy na ten temat. Za cel postawili sobie informowanie i uświadamianie społeczeństwa, a także obalanie mitów na temat transplantologii.  

- Zdajemy sobie sprawę, że los może sprawić, że każdy z nas stanie kiedyś w obliczu choroby, gdzie jedynym ratunkiem będzie przeszczep organu, dlatego uważamy, że wiedza na temat transplantologii jest równie bezcenna, co dar życia – mówi Paweł Klikowicz, koordynator Dawca.pl – Dlatego chcemy uświadamiać i rozmawiać o transplantologii, czyli możliwości pomagania innym poprzez oddawanie cząstki siebie – dodaje.

W trakcie spotkania Atomu Trefla z Tauronem MKS-em Dąbrowa Górnicza prowadzona będzie akcja informacyjna, a kibicom rozdane zostaną także oświadczenia woli. Ten prosty dokument, który powinno nosić się w portfelu, może uratować komuś życie. Taką deklarację mają zawsze przy sobie choćby Magdalena Damaske, Natalia Gajewska, Justyna Łukasik czy Karolina Bednarek.

- Na szczęście w moim bliskim otoczeniu nie pojawiła się jeszcze nigdy potrzeba skorzystania z transplantologii, ale trzeba zdawać sobie sprawę z tego, jak przewrotny bywa los. Dla mnie naturalne jest, że jeśli w przyszłości moje narządy mogłyby uratować życie komuś innemu, to tak powinno się stać – mówi kapitan Atomu Trefla.

Na meczach Atomu Trefla już nie raz poruszano tematy związane z edukacją prozdrowotną. Podczas spotkań sopockiego zespołu niejednokrotnie istniała możliwość zapisania się do bazy dawców komórek macierzystych Fundacji DKMS, prowadzona była nauka pierwszej pomocy, a kibice mogli na miejscu korzystać z podstawowych badań lekarskich – pomiaru ciśnienia czy cukru.

Spotkanie Atomu Trefla Sopot z Tauronem MKS-em Dąbrowa Górnicza odbędzie się w środę, 15 lutego, o godz. 18.30 w sopockiej Hali 100-lecia. Bilety na to starcie dostępne są w serwisie trefl.ticketsoft.pl oraz w kasach obiektu. 

Najnowsze galerie